Unicef

Kartondan sayılar ve gofret paketlerinden

6 yaşındaki Kadriye, Proje ile kendisine ulaştırılan kutudaki sandıktaki oyuncaklarla her gün oynuyor.

Stories
Stories

Kadriye, oyun sandığının geleceği gün öğretmenlerini heyecanla camda bekliyor. Oyun sandığı geldiğinde ise, Kadriye sandıktan çıkan oyuncakları tek tek çıkartıp incelerken anne Teslime de, “Bu kutudan önce eğitici oyuncaklarımız yoktu, elimdeki imkânlarla kartona sayılar yapıştırıp, çikolata kutusu, gofret paketi gibi şeylerle oyuncak yapıyordum" diyor.

Stories

Sancı Ailesi, Avrupa Birliği  ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Erken Çocukluk Eğitimi (EÇE) Projesi kapsamında “Benim Oyun Sandığım Eğitim Seti’nin ulaştırıldığı 3,000 aileden sadece birisi.” Anne Teslime Sancı, baba Sinan Sancı ve çocukları Fatma (2), Kadriye (6) ve Hatice Kübra’dan (9) oluşan aile, Konya’nın Sarıkız Köyü’nde ikamet ediyor. Demir ustası olan babanın altı ay önce geçirdiği iş kazası, belinin sakatlanmasına yol açtığı için çalışamıyor. 22 Mayıs 2021 tarihinde evi yanan aile, muhtarın izni üzerine Sarıkız Mahalle Muhtarlığı ve Konağı’nda kalıyor.

Sandıktaki eğitici oyuncakları bir süre kullanmasından sonra görüştüğümüz Kadriye, bize yüzünde kocaman bir gülümsemeyle, oyuncak bebeğinin adını Ayşegül koyduğunu söylüyor. Anne Teslime, Kadriye’nin oyun sandığı sayesinde önceden bilmediği pek çok şey öğrendiğini belirtiyor.

Stories

“Kadriye oyun sandığıyla birlikte çok fazla şey öğrendi. Artık sayıları biliyor, resim yapıyor” diyor. Kadriye’yi resim yaparken seyreden Teslime, “Normalde boya yapmayı sevmiyordu, ama boyalar geldiğinden beri resim yapıyor” diyor.

Stories
Stories

Çocuklarını bir arada oynarken izleyen anne Teslime; “Sadece Kadriye değil, kardeşi Fatma da her gün sandıktaki oyuncaklarla oynuyor. İkisi birlikte oynayarak öğreniyor” diyor.

Stories

Öğretmenlerinin kendilerini her hafta ziyaret ettiğini belirten Teslime, “Öğretmenle haftada bir saat müzik, oyun derken zaman hemen geçiyor. Tekrar gelsin diye bekliyoruz, Kadriye de o arada her gün sandıktan çıkarttığı oyuncaklarını eve yayıp oynuyor” diye ekliyor.

Stories

Ev temelli erken çocukluk bakımı ve eğitim modelinin bir parçası olan “Benim Oyun Sandığım” uygulaması; , özellikle erken çocukluk eğitimi hizmetlerine erişimi sınırlı olan veya hiç olmayan altı yaşın altındaki tüm çocuklara ve ailelerine odaklanıyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile UNICEF iş birliğinde uygulanan “Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması” Projesi üç yıl devam edecek ve 0-6 yaş arasındaki 50.000'i aşkın çocuğa kaliteli erken çocukluk eğitimi sunulmasını destekleyecektir.

EÇE projesi, tüm çocuklar için erken çocukluk eğitim hizmetlerine erişimin artırılmasını ve okul öncesi eğitimin kalitesinin iyileştirilmesini amaçlıyor. Projenin ana hedef grupları arasında öğretmenler, okul yöneticileri, aileler ve EÇE alanındaki diğer hizmet sağlayıcılar yer almaktadır. Proje, tüm çocukların kaliteli erken çocukluk eğitimi almaları için EÇE hizmet sağlayıcılarının kapasitelerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Öğretmenler, çocukları evlerinde en az ayda bir kere ziyaret ederek Benim Oyun Sandığım Eğitim Seti’nde yer alan materyalleri kullanarak çocukların ev temelli erken çocukluk eğitimini destekleyecek. Bu model, projede yer alan 20 pilot ildeki 5,000 çocuğa fayda sağlayacak.

Stories
 
#
Tamam